Pár rad pro začínající detektoráře :

Jak si vybrat detektor (1):

Pro začátek si to hodně zjednodušíme a rozdělíme detektory na číslicové s LCD displejem /slangově digitál/ a analogové bez LCD. No a taky záleží co a kde chcete hledat. Podle mě hledač, který bude preferovat chození na polích, nepotřebuje detektor s maximálním hloubkovým dosahem, ale mašinu s dobrou diskriminací. Diskriminace : to je možnost nastavit detektor tak, aby ignoroval určité kovy, většinou se tzv. zavírá železo. Většina hledačů / já taky/ totiž na poli železo nekope. Pole, hlavně blízko civilizace a ještě když jsou řádně hnojené, jsou železa plné. Když někdo v našem okolí půjde hledat na pole a bude kopat každé želízko, tak cca za 3 hodiny zemře na vysílení a v kapsách bude mít slušnou sbírku hřebíků, plíšků, šroubů, matek, drátků a podobného smetí. Na taková pole je lepší mít detektor s tzv. rychlou odezvou.

To znamená, že detektor při mávnutí nad cílem zaznamená železo pod cívkou, mlčí, ale další cíl z barevného kovu, který leží vedle nahlásí. U rychlého detektoru položíte 5 různých cílů 20 cm vedle sebe, mávnete detektorem běžnou rychlostí a ten musí 5x pípnout. Tohle je parametr, který na poli plném smetí rozhoduje o tom, jestli si ponesete domů male tenké stříbrné mince o průměru 1 cm nebo ne. U cíle velikosti víčka od kompotu je to jedno, to najdete i tím nejlevnějším a nejpomalejším detektorem, rozdíl poznáte hlavně na malých a drobných věcech. Na poli je většinou jedno, jestli máte dosah na 1 Kč 25 nebo 30 cm. Naprostá většina drobných předmětů je orbou a vláčením vyházena do horních 15 cm ornice, takže hlavní parametr při hledání na poli je rozeznat předměty ležící blízko sebe. Já jsem začínal s levným digitálem za cca 6000,­ . Chodil jsem s ním cca rok. Měl jsem pocit, že nacházím dost věcí :­) Ale to jsou ty začátky, kdy je člověk nadšený z každé blbosti co najde.

Dnes už patrony do brokovnice nesbírám :­) S takovým detektorem sbíráte mince z malé hloubky,cca 10­15 cm, velké barevné cíle do cca 25 cm, většina velkých želez z větší hloubky se vám ozve jako barva, takže je kopete také, indikace hloubky nálezu má hodně velký rozptyl. Většina strojů v téhle cenové relaci nemá ráda mokrou trávu (dělá falešné prozvuky). A na jedno mávnutí určitě nenahlásí 5 cílů. Jsou to prostě stroje určené pro začátečníky, kteří si chtějí si zkusit jaké to je chodit hledat a když po pár hledání zjistí že je to neba, nemají v detektoru tak vysokou investici. Já osobně bych při hledání na poli dal v ceně do 10000,­ přednost analogovému detektoru jako je Silver, CScope CS1MX, nebo Zero. Protože mají rychlejší odezvu a jsou přesnější a ostřejší než digitály v téhle cenové relaci. Nemají LCD display a neukazují tolik informací např. o hloubce, stavu baterií, apod., ale tyhle informace stejně vlastně akutně nepotřebujete. Čučením na displej nález ze mě nedostanete, stejně to musíte vykopat. V začátcích mého hledání jsem si myslel, že podle údajů na displeji si budu vybírat co kopat a co ne a je to samozřejmě blbost. Tohle funguje u CTX 30­30 za 57000,­ ale ne u digitálu za 6000.

Vlastně je potřeba kopat každý barevný signál, který se ozve. Například mince, která leží v zemi na hranu, má jiný signál než mince která leží naplocho, tenká stříbrná mince má stejný signál jako alobalová folie atd. Prostě podle mě pro začínajícího detektoráře, který si chce zkusit hledání a bude chodit hlavně na polích, doporučuji analog do 10000,­ . Chodit pomalu, nelítat po poli jako poděs, mít cívku nízko nad zemí a kopat každou barvu :­) a můj stroj na malé stříbrňáčky v poli plném smetí? C.Scope CS6MXi :­)

3MXi-box zero4-clanek-1