Detektor kovů Minelab CTX 3030

Po dlouhém váhání jsem udělal těžké životní rozhodnutí a koupil si sám u sebe nový detektor. Nejdřív jsem samozřejmě musel sám sebe přesvědčit, že ho potřebuju.:-)

Takže důvody proč si pořídit detektor kovů CTX 3030: Vypadá hezky, má pěkný barevný displej, kde se ukazují různé, mě naprosto neznámé věci. Může se s ním do vody, kterou nechodím a ostatním hledačům můžete nakecat co všechno to umí, protože je to tak drahý. Doma jsem argumentoval, že ho musím mít, protože ostatní kluci ho už mají. A taky se od prodejce očekává, že ho bude umět předvést, což se dělá blbě, když ho neumíte zapnout.

Proč nekupovat CTX 3030: Mám jenom jednu ruku a to ještě tu levou, takže ho nemůžu unést.

Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodl, že si ho koupím. Za prvé ho chci, za druhé mám pocit, že jsem si dlouho nic nekoupil a za třetí nejsem na sebe přísný a dal jsem si slevu.

Složení detektoru

Celkem v pohodě, akorát to jednou rukou nejde složit, takže mi pomáhal synovec. Dal obráceně spodní tyč, takže to vypadalo divně mít kabel vedenej zepředu. Takže znova rozebrat a znovu protahovat kabel tyčí. Poznámka pod čarou: Není třeba nabíjet v nabíječce prázdný aku blok na tužkovky, když v něm žádné nejsou, prázdný deklík se odmítá nechat nabít.
Následuje připojení detektoru k počítači a stáhnutí upravených programů od Elmary, stahuji si Pole CO a pole Combi. Pro laika práce na 5 min, pro odborníka cca hodina+několik telefonů do Jílového.

První hledání

Samozřejmě ignoruji takové srabárny jako je čtení návodů, nebo koukání na instruktážní videa. To nechávám pro jedince bez přirozeného technického talentu. Hledání je archeo průzkum na hradišti Šárka, který vede paní PhDr. Naďa Profantová, CSc.  Je nás tady asi 40 hledačů, z toho minimálně 6 s CTX. Super, alespoň z kluků vytahám rozumy. Bohužel každý mi radí jiné nastavení a tak mírně  tápu.

Narazím si sluchátka na tykadla a vyrážím s nastaveným 4 tónem Pole Kombi. Začátek je těžký, furt mi to hučí do sluchátek, divně to pípá a mizí mi signály. Po nějaké chvilce se to vysvětlí. Máme se Štěpánem stejný kanál na bezdrátová sluchátka a slyšíme signály toho druhého. To vysvětluje hodně věcí. Po hodině hledání mi Elmara vysvětlí důvod silného hučení do sluchátek větou: Máš threshold na maximum .... po nastavení thresholdu na 18 se to o dost zlepšilo. Dávám pár měďáků, plíšky, knoflíky a podobné srágorky, archeo nic. Odpoledne už toho máme dost a tak vymrzlej, s pocitem že umím prd, jdeme na pivo.

Nálezy detektorem kovů CTX 3030

Druhé hledání

Vyrážíme s Elmarou a Křemílkem na písečné pole ke Kolínu. Potřeboval jsem nějaké, kde se bude dobře kopat, protože v rámci učení s CTXem chci kopat všechno, co mi pípne. Křemílek nás bere na pole, které vydupal už před 5 lety, no snad tam mezitím něco zase narostlo.

Tentokrát jdu program Pole Conduktivita v multitónu, protože mi všichni tvrdí, že ve 4 tónu chodí jenom pitomci a ti co umí prd. Mám si sám vybrat, do které skupiny patřím. Takže začínám vlastně znovu. Pípá to hezky, v písku se dobře kope, akorát si v mozku nějak nedokážu srovnat ty tóny s  obrázkem na displejji a čísly ukazující vodivost kovu. Pravděpodobně to spolu nějak souvisí, akorát ještě nevím jak.
Ukazuje mi to, že mi dochází baterie. Elmara mi pomůže dobrou radou: Vypni si podsvícení displeje ty pako, nebo na to ve dne blbě vidíš? Chvilku se o to snažím, pak se musím zeptat, kde se to vypíná.

No konečně, padlo první ag a i svátoska a pár knoflíků. Elmara má prd, takže už mi to celkem jde. Hlavní poznatek je, že i na drobnější cíle se musí kopat hluboko a že budu kopat i 2mm dlouhé kousky drátu jako hezký signál. Nevykopal jsem ani jedno železo ani koks. Ale než jsem tímhle stylem pomalé chůze a kopání miniaturních barev ušel 100m, tak Křemílek s Tejonem oběhl pole 2x dokola.
Svůj seznamovací den jsem završil dotazem: "A pinpointer je tenhle čudlík?" Odpověd: "Ne ty pako, to je ruční odladění země a sakra přečti si ten návod. Někteří lidé prostě nejsou vhodným typem pro pedagogickou výchovu.

V učení s CTX budu pokračovat cca za týden, potřebuji aby se mi mezitím vrátil cit do levé ruky a rehabilitačka mi dnes snad vrátí rameno zpátky na místo.
Pro všechny, kteří váhají s koupí detektoru CTX 3030 mám radu: Kupte si ho. Chodí to hezky, vypadá to hezky a po 9 letech hledání si opět připadám jako začátečník a mám radost z každého plíšku co vyndám. Nadšeně mávám na poli a volám, jsem dobrej, dokázal jsem rozeznat barvu v multitónu! Když to budu dělat s GM4, tak budu za idiota, ale tady z toho mám sám za sebe radost :-)

Ahoj a hodně signálů všem PilotK

Autor článku Jindřích Krejčí je archeo admin katalogu mincí na Lovci pokladu. Hledání s detektory se věnuje více jak 10 let. Provozuje také prodejnu s detektory kovů Detektory Pilot

Nálezy detektorem kovů CTX 3030
 

autor: Pilotk Pilotk ,