Není žádným tajemstvím, že GM4 se sondou 7" již řadu týdnů chodím. Používal jsem ji především v nejhůře železem zamořených lokalitách, kde je separace rychlost obnovy po přijetí cíle naprosto rozhodující. Střídavě jsem detektor chodil v manuálním a automatickém režimu. Využíval jsme jak multitónové nastavení, tak jednotónové a pokusím se tak popsat, co mi vyhovovalo a co se mi jevilo jako hůře použitelné.

Hloubka dosahu 7" sondy u GM4

I když se to zdá jako scifi, sonda o velikosti 20 cm má opravdu skvělý dosah. Je natolik dobrý, že se s ní dá klidně chodit jako se sondou základní. Díky tomu, že je to 2D čko se slušným bočním krytím, dá se pracovat slušnou rychlostí.

 1. Dosah v režimu automatické GB, audio, disk 2, citlivost na lehounce slyšitelné hranici

  1 Kčs - 31 cm, 2h RU -  25 cm
   

 2. Dosah v režimu automatické GB, audio, disk 2, citlivost pod slyšitelnou hranicí 6-7

  1 Kčs - 28 cm, 2h RU - 24 cm
   

 3. Dosah v režimu manuální GB, audio, disk 2, citlivost na lehounce slyšitelné hranici

  1 Kčs - 35 cm (hlouběji jsme neměli cíle), 2h RU 25 cm (hlouběji jsme neměli cíle)
   

 4. Dosah v režimu automatické GB, audio, disk 2, citlivost na pod slyšitelnou hranicí 6-7

  1 Kčs - 31 cm,  2h RU 24 cm (i s nastavením citlivosti na "3" detektor stále detekoval spolehlivě korunu ve 30 cm)

Dosah tak považuji za hodně výjimečný a pokud lze sondu 7" považovat za určenou především pro hledání drobných předmětů, pak je naprosto dostatečný.

 

 

Citlivost a separace

Citlivost by u takové sondy měla být výjimečná a také je. Přístroj je schopen detekovat bročky o váze cca 0,2g a při jejich vzdálenosti cca 8 cm je i od sebe vzájemne rozlišuje. Slyšíte, že se jedná o dva cíle, nikoli o jeden. Separaci jsme testovali s 6 cm železným vrutem. Aby detektor byl schopen bročky zaznamenat, musely být přibližně 10 cm od vrutu, což dostalo doslova všechny, kteří byli testu přítomni (mimochodem děkuji za bročky a omlouvám se hledači, který je přinesl na náš polygon, že ho normálně nejmenuji, ale zapoměl jsem jméno a zaboha jsi nejsem schopen vzpomenout :) )

Následný test byl se stejným vrutem a mincí 20h, kterou detektor do hloubky 5 cm detekoval vždy jako "barevný cíl". A to i když minci vrut překrýval. Po umístnění do větší hloubky bylo ale potřeba předměty oddálit. Po oddálení na 5 cm od sebe ale již detektor bezproblému detekoval oba cíle až do hloubky 20 cm.

V podstatě se tak potvrdilo to, co jsem znal z mnoha lokalit. S GM4 jsme začal sbírat spoustu cílů, které doslova ležely u železa.

S Golden Mask GM4 se dá hledat opravdová droboť

Testovací předměty pro GM4

Audio režimy a diskriminace u GM4

Detektor kovů Golden Mask GM4Audio u GM4 je poměrně nekomplikované. To, co ho ovlivňuje, je Vaše nastavení (výšky tónu) a pak také množství oxidu železa v půdě, což je normální a platí to obecně pro všechny VLF detektory kovů.

Lokality s velkým množstvím železa a oxidu železa: V lokalitách s velkým množstvím železa a také oxidu železa mohu doporučit chodit v audio režimu. Nemá smysl nijak detektor šponovat. Klidně po odladění vlivu GB nastavte citlivost pod hladinu slyšitelnosti. Detektor je krásně klidný, dosah zůstává i tak výjimečný a Vám se bude hezky separovat. Pokud to je možné a nejste ničím rušeni, určitě vždy odlaďte půdu ručně. Automatický režim má tendenci drobná želízka schovávat, což alespoň mně nevyhovuje a pokud mohu, raději si poslechnu všechny cíle.

Mohu také doporučit používat sluchátka. Cíle, které z reproduktoru slyšíte díky vyššímu nastavení citlivosti, ve sluchátkach uslyšíte i s nižším nastavením a díky tomu klidnějším detektorem. Je to efekt, který mě hodně překvapil a několikrát jsme ho testovali na několika dalších přístrojích:)

Moje nálezy s GM4Lokality s větším množstvím odpadů: Detektor s klidným svědomím můžete vyšponovat kam se dá. Pokud není v místě extrémní množství železa, detektor si nechá líbit takřka vše. Detektor dobře rozlišuje barevné cíle a železo. Filtrovat zvukově barvy od sebe vyžaduje určitou praxi. Pokud bych to uvedl na nějakém příkladu, tak rozeznám zátku nebo olověnou kuli od mince nebo většího alobalu. Tím ale končím a v podstatě kopu všechny barevné cíle.

Pokud jste v takovém místě unaveni a jste ochotni oželet, kdyby se Vám pod cívku dostala nějaká drobounká dutá zlatá naušnička, pak je možné diskrimianci nastavit až na "3". Určité množství odpadů pak schováte jak v audio režimu, tak v jednom tónu.

Lokality s menším množstvím cílů

Moje nálezy s GM4Zde je rovnou potřeba napsat, že použití malé sondy je v takových místech neefektivni, tedy s jedinou vyjímakou a to jsou místa, která jsou těžko přístupná,  např. zarostla atd. Zkusmo jsme udělali pokus při hledání v hustém a vzrostlém borůvčí. Poměr cílů mezi malou sondou a velkou byl jednoznačně v prospěch malé "7". I když jsme to dělali jenom jednou, myslím, že to nebyla žádná náhoda.

V takových místech neřeším nějakou audio odpověď. V podstatě se chci podívat na všechny cíle s vyjímkou malých želízek. Pokud se dá přes porost odladit GB, pak pracuji v ručním nastavení, pokud ne, dá se v automatu. Ten je také vhodnější, když se pohybujete na hodně skalnatém povrchu. Audio tak nastavuji v jednom tónu a disk klidně na "1".

Diskriminátor

I když se detektor občas splete, železa se vykope opravdu málo, pokud tedy nechcete. Vyjímkou jsou železa s dírou, různé kroužky atd. Při testování jsme používali klasické železné kruhy a také kladivo. Detektor se choval doslova standardně, kdy kraje kroužku hlásil jako železo a střed vypísknul do barvy. Kladivo se i přes svoji velikost hlásilo do železa stále. Vyjímkou bylo, když jsme ho natočili v půdě dírou přesně nahoru. Pak zafungoval efekt fázového posunu a střed kladívka "houknul" barvu.

Stejně jako u každého detektoru, tak i u GM4 je potřeba si na diskriminaci chvilku zvyknout. Neodhadoval bych to ale více než na dvě vycházky. Detektor nemá nijak komplikovanou odpověď a rychle se naposlouchá.

Železné předměty v testu detektoru kovů Golden Mask GM4

Závěr a hodnocení

Za posledeních cca 10 týdnů jsem s GM 4 a sondou 7" nachodil cca 150 hodin. V podstatě ji používám jako základní, protože pro typ cílů a lokalit, kde se pohybuji, je nejlepší volbou. Jako bonus navíc je zde i nižší váha detektoru, která se dostane pod 1,5 kg.

Určitě budu rád, když se pod článkem objeví další hodnocení hledačů, kteří tuto sondu používají. Rozhodně se nejedná o cívku z kategorie: "Dostal jsem ji k detektoru a nikdy jsem ji nepoužil" :)

Elmara

zobrazeno: 
6049x,
 
komentářů: 
40,
 
autor: 
Elmara