Sluníčko trochu zapadlo a na obloze se objevilo alespoň pár mráčků a tak jsem se s Danem dostal konečně k dlouho plánovanému testu X-Terra 705 s doplňkovými sondami.

X-Terra 705 je detektor, který svým technickým zpracováním dostane asi každého. Možnost využívat tři pracovní frekvence a prospekting mód je v této ceně zcela výjimečná. Navíc přibyly další typy sond, které lze u tohoto detektoru použít a výběr je tak už více než slušný. Jednotlivě jsme na různých místech sondy již testovali, ale nikdy takhle pohromadě. Docela jsem se těšil, jaké budou mezi jednotlivými cíli rozdíly. Na novém polygonu jsou nyní cíle v hloubkách od 15 cm do 50 cm a tak se dá testovat leccos.

Nastavení detektoru

X-Terra 705 přes velké možnosti, které dává, má velice jednoduché nastavení. Je ale potřeba dodržet několik standardních postupů.

Počet tónů – dle Vaší preference. Pokud někdo kope každou barvu, dá se chodit bez problému ve dvoutónovém audiu. Pokud ale máte raději co nejpřesnější vyhodnocení, je multitón nejlepší volba
Nastavení thresholdu -  jako vždy tak, aby jste ho slyšeli. Minimální hodnotu bych ale viděl na čísle 6
Odladění interferencí – doporučoval bych vždy použít automatický režim než začnete hledat.
Nastavení citlivosti -  nechte sondu volně 5 cm nad zemí v místě, kde není žádný kov. Nastavte citlivost na maximum a párkrát máchněte. Pokud bude detektor vydávat prozvuky, snižte citlivost o jeden stupeň a vše opakujte. Nesnažte se rovnou snížit citlivost příliš. Je řada lokalit, kde se dá chodit v nastavení 27 až 29 a na dosahu je to znát!
Hlasitost – dle preferencí. Bez sluchátek asi vždy takřka na maximum, vždy záleží na hlučnosti okolí. Použití sluchátek se ale dá jednoznačně doporučit.

 

 

Odladění vlivu půdy

Terra 705 nabízí celkem tři možnosti jak vše provést. Klasickou standartní metodou je zmáčknout tlačítko pro odladění, tlačítkem mínus sjet na nejnižší hodnotu a pak pomalu pumpovat mezi 2 a 20 cm, přidávat plusem hodnotu a hledat místo, kdy detektor ztichne. Varianta druhá poloautomatická je zmáčknout tlačítko odladění, začít pumpovat a nechat vše na automatu (dělené tlačítko krumpáček/mince). Výsledek je ve většině případů velice podobný. Poslední možností je zmáčknout na ovládacím panelu symbol křivky, která se následně objeví na LCD. V tomto režimu detektor neustále vyhodnocuje mineralizaci. Je to režim vhodný do míst, kde se hodnoty velmi rychle mění. Daní za tento přepych je ale lehká ztráta na dosahu.

Test sond

Detektor jsme testovali v nastavení: citlivost 25, threshold 12, disk All Metal, audio Multitone, pracovní kanál 1, ruční nastavení GB. Jako nejzajímavější doplňkové sondy od jiných výrobců než je Minelab nám vyšly Nel Hunter, Nel Storm, Coiltek WOT a Nel Big. S popisem začnu od začátku, tedy od té nejmenší.

Nel Hunter na pracovní frekvenci 18,75 kHz by se dal jistě považovat prvním pohledem za sondu vhodnou především na separaci nebo čistě jako alternativa k základní sondě, která je dodávána na 7 kHz. Tato sonda byla největším překvapením testu.

Dosažené výsledky se sondou Nel Hunter 18 kHz

Nel Hunter 18 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs  36cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu  40 cm
  Silně*** Slušně** Slabě  * Silně*** Silně*** Slabě  * Bez odezvy  * Slabě  *   Bez odezvy  *

Výsledek byl lepší než jsme čekali, zvláště s ohledem na to, že je sucho doslova jako v pekle. Navíc sonda má velmi povedené separační vlastnosti a osobně bych ji hodnotil jako zatím to nejlepší na každodenní hledání, co jsem mohl vidět.

Nel Storm na 18,75 kHz jsem měl možnost vidět v akci nejčastěji a co tato sonda dovede tak vím. I při větší váze je pár hodin s touto cívkou schopen odchodit každý. Pro dohledávky hluboce uložených cílů na větších plochách by měla být ideální.

Dosažené výsledky se sondou Nel Storm 18 kHz

Nel Storm 18 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30cm

1 Kčs 36 cm

Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu  40 cm
  Silně*** Silně*** Slabě  * Silně*** Silně*** Slušně ** Slabě, do železa   *    Slabě  *   Slabě  *    

Sonda předvedla co umí a v podstatě s výsledky, které jsme předpokládali. Tato cívka se dá jen doporučit když se rozhodnete, že si chcete pořádně zakopat.

Sondu, kterou jsme testovali snad poprvé, byla WOT 15" od Coilteku, ale na nižší pracovní frekvenci 3 kHz. Sonda je určena především pro hledání hluboce uložených cílů. Překvapila mě hezky řízná odpověď na detekované cíle.

Dosažené výsledky se sondou Coiltek WOT 3 kHz

Coiltek WOT 3 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary CU - 40 cm
  Silně*** Silně*** Do železa   ***
 
Silně*** Silně*** Slušně ** Do železa   *** Slušně **   Slabě  *    

Myslím, že sonda je určená zejména pro hledání větších cílů, ale nám se velice líbila. Navíc má doslova excelentní zpracování a ze všech cívek Coiltek ji hodnotím zpracováním jednoznačně nejlépe!

Poslední sondou na kterou bych chtěl upozornit je Big od Nelu na 7 kHz. Popravdě mimo velké váhy jsme na začátku nic moc nečekali.

Dosažené výsledky se sondou Nel Big 7 kHz

Coiltek WOT 3 kHz 2h RU 15 cm 2h RU 20 cm 2h RU 25 cm 1 Kčs 20 cm 1 Kčs 25 cm 1 Kčs 30 cm 1 Kčs 36 cm Přezka RU 50 cm 3 krejcary Cu   40 cm
  Silně*** Slušně** Slušně**
 
Silně*** Slušně** Slušně ** Slabě  * Slušně **   Slabě  *    

Problémem těchto obřích sond je velké pokrytí. Díky tomu se i na relativně čistém polygonu snadno dostávají pod sondu jiné cíle, který pak ovlivňují odpověď jak na LCD, tak v audiu. Odpověď se ustálí až když najdete střed takového cíle a pohyb zkrátíte. Přes váhu sondy a tyto problémy nás velice příjemně překvapilo, že cíle nedávala do "železa".

K řadě X-Terra se dělá řada dalších doplňkových sond, které mají své pro a proti. Co do universálnosti nám ale tyto čtyři přišly jako nejlepší, pokud tedy pomineme sondy, které vyrábí přímo Minelab, kde především sonda 26 cm 2D 18 kHz je právem velmi oblíbena.