Detektor má za sebou několik měsíců testů a tak je myslím čas na nějakou hlubší recenzi toho, co od tohoto přístroje můžete očekávat. V textu se budu snažit být co nejpodrobnější a doufám, že některé postřehy budou zajímavé i pro hledače, kteří detektor již používají.

Redakční test detektoru kovů Nokta Fors Gold - celkový pohled na detektor

Konstrukce detektoru Nokta Fors Gold

Konstrukci lze s klidným svědomím nazvat konzervativní i když drobné věci vybočující z očekávání normálnosti tedy určitě jsou. Montáž vodících tyčí je třídílná, přičemž box elektroniky se připojuje na spodní stranu loketní opěrky podobným způsobem, jako je tomu třeba u GPX 5000. Jednotlivé díly jsou zajištěny zámky, které se ani po třech měsících, kdy jsem detektor chodil jak já, tak řada našich přátel nijak neviklají. To tedy kvituji opravdu s povděkem a určitě to není samozřejmost. Navíc zámky nevykazují žádné skřípání ani vrzání, prostě zatím drží jak mají. Box elektroniky je vyroben z lehké kovové slitiny. Každopádně je to velmi příjemný materiál a detektoru to dodává vzezření profesionálního stroje v nejvyšší možné třídě.

 

 

Kvalitní zámky tyčí detektoru kovů Nokta Fors GoldI přes svoji váhu, která je 1,8 kg včetně baterií (při použit standartní sondy 28 cm 2D) je detektor skvěle vyvážen. Dá se tak chodit mnoho hodin aniž byste výrazně pocítili únavu. Po celou dobu testu jsem v loketce používal pásek pro zpevnění loktu a mohu to doporučit všem. Loketka je naštěstí udělaná tak, že s ní ruka hezky vyklouzne i když je pásek nasazen. Nijak to nezdržuje a Vy si neničíte loket. Taky samotný držák detektoru je hezky propracovaný s pistolovým ovládáním bezpohybového dohledávacího režimu. Malé LCD detektoru kovů Nokta Fors GoldVelice chytře řešené tlačítko GB, stejně tak jako i malé LCD, kde se zobrazuje ID číslo nálezu a rozsvítí se pouze při přijetí signálu, což hodnotím jako hodně nadstandardní bonus. Taky konektor sondy je pořádně bytelný a kvalitní, tudíž nebude docházet k žádnému rozevření vnitřních paciček nebo podobným hrůzám, jako se to občas děje u jiných strojků.
 
Celkově je tak konstrukce vysoce nadprůměrná. Kladně hodnotím i bytelné šrouby pro upevnění sondy, navíc v balení je jeden navíc, který tedy ale asi nikdy nepoužijete. Tedy opravdu si neumím představit, že by tohle někdy mohlo prasknout.

Ovládání funkce a menu detektoru

Detektor se ovládá jednoduše a nejsou zde žádné pasti. To se týká také menu, které je velice přehledné a navíc jsou všechny položky v něm opravdu velkými písmeny a díky podsvícení také parádně čitelné.

Ovládání

Zapnutí: Kolébkový přepínač zapnutí najdete na zadní straně boxu nad vstupem pro sluchátka. Má jen dvě polohy a tak není co splést. Po zapnutí se ozvou dva krátké tóny a můžete jít hledat.
Ground Balance – odladění vlivu půdy: na přední straně je kolébkový přepínač, kterým si můžete detektor přepnout do automatického režimu skenování. Pokud chcete chodit v manuálu, nastavte tento přepínač do polohy nula a podržte kulaté tlačítko před LCD a krátce zapumpujte. Číslo na LCD se ustálí a detektor pípne. Zem je nastavena!
Pohyb v menu: Tlačítky + a – se pohybujete v menu a nastavujete hodnoty. Šipkami vybíráte položky. Jednoduché a naprosto účelné.
Konektor sluchátek: řešený je klasicky pro jack 6,3 mm. Po připojení sluchátek se odpojí vestavěný reproduktor a zvuk dostáváte pouze do sluchátek.

Ovládání detektoru kovů Nokta Fors Gold

Pracovní režimy a jejich možnosti

Gen – základní All Metal režim. V něm jsem strávil rozhodně nejméně času, protože nebylo moc míst, kde by se dalo takto chodit. Je to pracovní režim určený pro co nejhlubší dosah, ale nepoužívá se zde diskriminace a také všechny cíle odpovídají jedním audio tónem. K dispozici máte ale vyhodnocení na LCD. V našich podmínkách je to režim pro dohledávky a také pro hledání přírodního zlata.
 
V tomto pracovním režimu si můžete nastavit:
 
Citlivost: doporučuji cca 80, Treshold: tovární nastavení je na 55 a je ok, Frekvence: máte výběr z 5 různých možností, Hlasitost: v rozmezí 0 až 20, Tone: rozpětí audio režimu s možností nastavení v pěti krocích, Podsvícení: v rozpětí od 0 do 20 (číslo 6 je myslím úplně dostatečné), Vibrace: možnost nastavení od 0 do 5 (při přijetí signálu cíle vibruje držák detektoru tak, jak to můžete znát třeba z dohledávacích detektorů). Především pro hledače, kteří hůře slyší, je to výhra. Jazyk: výběr je z pěti jazyků, volil bych asi vždy angličtinu, která je i továrně nastavena.
 
BST: Boost je v podstatě dvoutónová diskriminace s pořádným zesílením. Práce v tomto režimu mě bavila nejvíce a taky jsem v něm nejvíce nachodil. Detektor má v tomto režimu skvělý dosah a také separační vlastnosti. Pro mě osobně nejlepší volba na většinu lokalit.
 
V tomto pracovním režimu si můžete nastavit:
 
Citlivost: doporučuji cca 80, ID Mask: v podstatě diskriminace, železné cíle končí číslem 20. Moje nastavení i tovární nastavení je na 10, Frekvence: máte výběr z 5 různých možností, Hlasitost: v rozmezí 0 až 20, Tone: rozpětí audio režimu s možností nastavení v pěti krocích, Podsvícení: v rozpětí od 0 do 20 (číslo 6 je myslím úplně dostatečné), Vibrace: možnost nastavení od 0 do 5 (při přijetí signálu cíle vibruje držák detektoru tak, jak to můžete znát třeba z dohledávacích detektorů). Především pro hledače, kteří špatně slyší je to výhra. Jazyk: výběr je z pěti jazyků, volím Aj.
 
DI3: Klasická třítónová diskriminace. Režim, který je určen pro maximálně universální použití od hledání vojenských artefaktů po zlaté šperky na plážích. Řadě hledačů je třítónová audio diskriminace nejpříjemnější. Sám jsem režim testoval mnoho hodin a nenašel jsme na něm žádnou chybu. Přesto se mi v režimu Boost pocitově chodilo lépe.
 
Citlivost: doporučuji cca 80, ID Mask: v podstatě diskriminace, železné cíle končí číslem 20. Moje standardní nastavení je na 10, Frekvence: máte výběr z 5 různých možností, Hlasitost: v rozmezí 0 až 20,Tone: rozpětí audio režimu s možností nastavení v pěti krocích, Podsvícení: v rozpětí od 0 do 20 (číslo 6 je myslím úplně dostatečné), Vibrace: možnost nastavení od 0 do 5 (při přijetí signálu cíle vibruje držák detektoru tak, jak to můžete znát třeba z dohledávacích detektorů). Především pro hledače, kteří špatně slyší je to výhra. Jazyk: výběr je z pěti jazyků, volím Aj.

Detektro kovů Nokta Fors Gold - pohled na box elektroniky s loketkou

Tak a teď konečně praxe

Pokud jste se prokousali textem až sem, tak jste se dočkali. Konečně se dozvíte, jak se detektor chová v terénu. Asi začnu hezky od začátku.
 
Masivní uchycení sondy detektoru kovů Nokta Fors GoldTudíž, na rozdíl od všech předchozích modelů Nokta Fors Gold (platí i pro CoRe) nemají oba detektory absolutně mikrofonní sondy. Pokud Vám tato častá vlastnost vadí, tady se s ní nesetkáte. Sondy nereagují ani když budete hledat v mladém doubí. Testoval jsem i pole s posekanou olejkou. "Dalo se krásně";-). Gold není ani nijak zvlášť alergický na mobilní telefony, to že máte telefon sebou zjistíte pouze když se Vám někdo snaží dovolat nebo když Váš přístroj marně vyhledává sít. Navíc i v takových chvílích stačí mobil přehodit do nějaké kapsy, která není přímo u detektoru.
 
Dosah Fors Gold je skvělý a prostě Vás nadchne. Už Velox byl dosahem výjimečný, ale to že Nokta tolik věcí zlepší a přitom zachová dosah jsem v podstatě nečekal. To samé lze říci o separačních vlastnostech a to v žádném případě u nějakých testů mince – hřebíky hozené někde na povrchu. Všechny testy jsme dělali v hloubce větší než 10 cm. Navíc Nokta díky výborné diskriminaci v podstatě vůbec nedává žádné hluboko uložená železa do “barvy”. A když už se to stane, tak to musí být opravdu velký kus, který v praxi poznáte hned po prvním kopnutí.
 
Velice kvalitní provedení uchycení boxu elektroniky k vodící tyči detektoruDetektor je již nastaven od výrobce a pokud nemáte žádné zkušenosti s hledáním, tak tady opravdu platí, že zapnete a jdete. Moje vlastní nastavení se od toho továrního liší v závislosti na lokalitě. Pokud to uvedu jasně, nastavení citlivosti je od Nokty na hodnotě 50. Já v podstatě všude nastavuji na 80. Rovnou je ale potřeba upozornit, že takto získáte především větší hloubku na cíle o váze do 1g. Při testech na cíle, jako jsou třeba komunistická 1 Kčs se výsledek bude lišit daleko méně.

Velice příjemným překvapením je chování diskriminátoru. Pracuje krásně spolehlivě. Tovární nastavení je na čísle 10 a na většině lokalit mi bohatě stačí. Drobná želízka už neslyšíte vůbec a ty větší, řekněme o velikosti podkováku, se hlásí hlubokým tónem do ID čísla 20. I v hloubce uložené barvy nemají tendenci “padat” mezi železné cíle, jejich ID číslo se s narůstající hloubkou spíše zvyšuje a nebo ho detektor prostě nezobrazí, čímž Vám jasně dává najevo, že je to prostě již velmi hluboko. Audio odpověď je ale pak vždy jasný "barevný" cíl.
 
Nastavením diskriminátoru můžete ovlivnit také citlivost detektoru. Při nastavení pod číslo 10 dochází ještě k jednomu zesílení signálu. Poznáte to sami, když s nastavením sjedete pod číslo 7. Detektor na citlivosti znatelně přidá, zmizí ale vychvalovaná stabilita. Je to nastavení na ty nejmenší cíle a osobně bych jej doporučil pro hledání těch nejdrobnějších zlatých šperků nebo tenkých zlatých řetízků.
 
Odladění půdy je otázka dvou, tří vteřin. Prostě podržíte tlačítko před LCD a zapumpujete v rosahu 2 a 20 cm nad zemí. Číslo na LCD se ustálí, detektor pípne a je to hotové. Pokud byste se pohybovali v lokalitě, kde se prudce mineralizace mění, nebo v takových místech, kde je hodně čediče a nebo obecně dalších feromagnetických hornin, stojí za úvahu zapnout automatickou funkci odladění půdy. Ta v mnoha případech funguje doslova jako mávnutí čarovným proutkem. Půdu lze nastavit také manuálně, respektive si posunout zem jak do plusu, tak do mínusu. V půdách, kde jsem to mohl vyzkoušet, se to nijak pozitivně neprojevovalo a tak jsem zůstal u poloautomatického manuálního režimu.

Kvalitní konektory detektoru kovů Nokta Fors Gold
 
Vyzkoušel jsem také tónové nastavení a posun pracovní frekvence. Nastavení audio frekvence záleží čistě na Vaší preferenci. Já používám 4. Posun pracovní frekvence je zde pro případ rušení, alespoň dle toho, co jsem otestoval, žádný posun dosahu nepřinese.

Závěr

Co říci závěrem. Fors Gold je detektor, který se v mnoha ohledech povedl a za cenu 20.000 Kč (současná cena je akce výrobce) je to těžký soupeř pro vše, co je na trhu. Jsem ale přesvědčen, že hravě konkuruje i řadě podstatně dražších přístrojů. Je jednoduchý na zvládnutí a pokud se odmítáte zabývat i tím málem, prostě stačí detektor zapnout a jít.
 
Líbí se mi jak detektor, tak přístup společnosti Nokta, kde na každou zmínku o možné chybce nebo možném lepším řešení okamžitě reagují. Hned na začátku jsem upozorňovali na to, že propojovací kablík mezi jednotkou a loketkou nám přijde krátký. Všechny detektory, které přišly v rámci akce již měly tento problém vyřešen. Pro hledání těch nejdrobnějších cílů a obecně přírodního zlata je často potřeba pořádně přitlačit na sondu. Na to jsou nejvhodnější plné sondy které se nezasekávají. Ty jsou ale na rozdíl od otevřených spider sond daleko méně oblíbené. Nokta obratem nechala vyrábět i plné krytky sondy. Navíc je dala zdarma ke všem Goldům..... prostě vědí co dělají a dělají to okamžitě.

Stejně jako já detektor testovalo několik našich kamarádů. Jejich hodnocení již na LP vyšlo. Jelikož jsme tak "rozchodili" dva detektory Fors Gold a ty tedy opravdu sám neuchodím jeden z nich je nyní za zvýhodněnou cenu na bazaru.

Na lokalitě s Goldem
 
Nálezy s detektorem kovů Nokta Fors Gold

V průběhu testu se našlo leccos, ale ta největší pecka přišla až úplně poslední den v sobotu tento víkend. Nějakého římana už jsem našel, ale minci Marcus Salviuse Othy, (panoval pouze pár dni v roce 69 n.l.) tedy ještě nikdy. Fors Gold se evidentně se mnou nechce rozloučit.:-)

Elmara

Marcus Salvius Otha - nálezový stav

Po pilotově odborném vyčištění

Po pilotově odborném vyčištění